BFA OUTDOOR CHAMPIONSHIPS - Catton Hall : Results

Back To Tournament
Division: 1
Judge: Sharon Allcorn
Place Team Fastest Time
1 Back n Forth 15:75
2 Focus Hit Squad 15:67
3 Jets 15:90
4 Lightning Fizzicals 16:17
5 Commandos 16:06
6 Nene Valley Rapids 16:34
Division: 2
Judge: Alicia Marsland
Place Team Fastest Time
1 Wicked 16:55
2 Racing Herts 16:76
3 Barking 4 Balls 16:67
4 Rotherham Rockets 16:68
5 Junkyard Dogs 16:29
6 Bristol Ball-istics 16:48
Division: 3
Judge: William Whiteley
Place Team Fastest Time
1 Ramsden Hadaball 17:08
2 Nuneaton Flyers 17:06
3 Bassett Hotdogs 17:14
4 Kennet Zingers 17:18
5 FourPaws Racing 17:42
6 Solar Flare 17:87
Division: 4
Judge: Tony James
Place Team Fastest Time
1 Commandos Toot 'n' Go 16:95
2 Killie Napalm 17:15
3 Focus Nutters 17:16
4 Coventry Racers 17:14
5 Live Wires 16:55
6 Carnegie Canines 17:34
Division: 5
Judge: Kelly Murdoch
Place Team Fastest Time
1 Waggytails Flyball 17:02
2 Brigg Muttley Missiles 17:08
3 Banchory Bravehearts 17:73
4 Bristol Ball-istic Rockets 17:36
5 Wild West Black & Whites 17:82
6 Delta Delinquents 17:47
Division: 6
Judge: Michael Black
Place Team Fastest Time
1 Flea Jumperz 17:64
2 Hatfield Hijakers 17:69
3 Runcorn Raiders 18:03
4 Trigger Happy 17:52
5 Kennet Kites 17:84
6 Louts 251 17:60
Division: 7
Judge: Ryan Mills
Place Team Fastest Time
1 Focus Fidget's 17:52
2 Drax Power Sprinters 17:93
3 Jet Streams 18:04
4 Junkyard Rebels 17:76
5 Lowerdale Loony Tunes 19:18
6 Watson's Express 17:66
Division: 8
Judge: Val Currie
Place Team Fastest Time
1 Ball Busters 17:68
2 Lightning Strikes 17:58
3 Molten Magnets 17:75
4 Nuneaton Bees 17:80
5 Shooting Star Comets 18:53
6 InnerWolf 19:00
Division: 9
Judge: Trudy Boakes
Place Team Fastest Time
1 Radically Out of Control 17:29
2 Brid Bay Uniques 18:02
3 Up and Running Ricochets 18:13
4 All4One on the Fly 18:12
5 Zebedee Springers 18:61
6 Killie in the Name Of 18:48
Division: 10
Judge: Stuart Harrison
Place Team Fastest Time
1 Yorkshire Racers 17:56
2 Shawcross Racers 18:08
3 Phantom Fury 18:30
4 Tayside Wile E Coyotes 18:43
5 Muskerhound Marauders 18:34
6 Sheffield Speeders 18:31
Division: 11
Judge: Paul Horton
Place Team Fastest Time
1 Monster Magic 17:44
2 Gofours Poachers 18:06
3 Harvey's Calverley Hooligans 18:21
4 Blazing Herts 18:02
5 Antics in Acceleration 18:36
6 On the Wicked Side 18:94
Division: 12
Judge: Lynne Laing
Place Team Fastest Time
1 Geordie Legends 18:38
2 Northlincs 18:31
3 Leicester Leapers 18:07
4 Runcorn Run-A-Ways 18:81
5 Power Jets 18:56
6 Coventry Blues 18:83
Division: 13
Judge: Ray Lewis
Place Team Fastest Time
1 Paws 8 18:10
2 Focus Kimba 18:57
3 Drax Power Surges 19:51
4 Copper Wires 17:91
5 Infinity Rush 19:08
6 FourPaws Flying 19:39
Division: 14
Judge: Lisa Brookes
Place Team Fastest Time
1 Trailblazers 18:11
2 Brigg Muttley Mavericks 18:46
3 4x4 Quattro 18:90
4 Raging 4 Balls 18:59
5 Hampshire Hurricanes 19:05
6 Banbury Cross Paws for Thought 19:17
Division: 15
Judge: Sue North
Place Team Fastest Time
1 Flea Hopperz 18:73
2 Brighton Banshees 18:59
3 Bytes Bite Back 18:71
4 Crossfire 18:82
5 Relentless Rebound 19:28
6 Notts Supasonics 19:45
Division: 16
Judge: Sarah Wallace
Place Team Fastest Time
1 Yorkshire Leapers 18:87
2 Back n Forth Vitos Buddy 18:41
3 Puparazzi 18:92
4 Buccaneers 19:03
5 Wire Sparks 19:29
6 Wild West Mustangs 19:33
Division: 17
Judge: Jenni Wallace
Place Team Fastest Time
1 Thunder 18:81
2 Cheshire Set 19:50
3 Phantom Jets 19:92
4 Banbury Cross Paws on the Go 19:75
5 Lichfield All Blacks 19:27
6 Louts Unleashed 23:67
Division: 18
Judge: Sonya Taylor
Place Team Fastest Time
1 The Doghouse 18:92
2 Drax Power Patrol 19:03
3 Four In The Fast Lane 19:47
4 Banchory Highlanders 19:51
5 Recall 19:19
6 Commandos on Patrol 19:08
Division: 19
Judge: Nicky James
Place Team Fastest Time
1 Commandos Salute and Toot 18:82
2 Quantum Mechanics 19:32
3 Rovers Return 19:44
4 Junkyard Mechanix 19:16
5 Wickford Waggin'tails 19:31
6 Ball Buster Bouncers 19:27
Division: 20
Judge: Wayne O'Rourke
Place Team Fastest Time
1 Brigg Muttley Mischief 18:44
2 Dukes Barking Balls 19:03
3 Nuneaton Dodgers 19:27
4 Hatfield Chase 19:70
5 Rebound 19:46
Division: 21
Judge: Kate Sermon
Place Team Fastest Time
1 Pounding Herts 20:48
2 Northdene's Need for Speed 18:90
3 Flying 4 Balls 19:78
4 Carnegie Chargers 19:91
5 Banchory Thistle 19:66
6 Gofour Yellowbellies 19:24
Division: 22
Judge: Justin Shearing
Place Team Fastest Time
1 Hampshire Hopefuls 18:99
2 4x4 Discovery 19:39
3 Hampshire Hooligans 19:64
4 4x4 Defenders 19:99
5 Bassett Allsorts 19:16
6 Waendel Ruckers 18:80
Division: 23
Judge: Ellen Barraclough
Place Team Fastest Time
1 Wicked Elite 19:68
2 Wharfedale Whizzards 19:47
3 Nene Valley Cruisers 19:51
4 Bristol Ball-istic Extraset 19:74
5 Delta Demolition 19:05
6 Solar Activity 25:63
Division: 24
Judge: Garry Black
Place Team Fastest Time
1 Wild West Misfits 20:64
2 Bassett Jelly Beans 19:85
3 Box Clever 20:02
4 The Crate Escape 20:15
5 Bassett Dynamites 20:64
6 Brid Bay Rizing 20:60
Division: 25
Judge: Keith Marshall
Place Team Fastest Time
1 Trigger Happy Gang 20:29
2 Ball Buster Bandits 20:03
3 Crossfire Sparks 19:81
4 Bassett Torpedoes 20:79
5 Electric Wires 20:74
6 Northdene's Legend 26:59
Division: 26
Judge: Erica Steele
Place Team Fastest Time
1 Lomond Raiders 19:37
2 DogStar WarpDrive 19:76
3 Peak Performers 19:54
4 Midshires Mud Larks 20:29
5 Killie Till I Fly 19:73
6 Watson's On Time 19:96
Division: 27
Judge: Craig Burrows
Place Team Fastest Time
1 Paws 8 Pred8tors 19:62
2 Flea Sprayz 20:27
3 Rainbow 20:43
4 Wilmslow Jackals 20:38
5 Delta Dynamite 20:35
6 Solway Runawayz 20:41
Division: 28
Judge: Chris Mace
Place Team Fastest Time
1 Molten Magic 20:26
2 Radical Revellers 20:44
3 Scrumpy Dash 20:38
4 Karma Drama 20:54
5 Calverley Chasers 20:40
6 Lightning Bolt 20:92
Division: 29
Judge: Terry Condra
Place Team Fastest Time
1 Nuneaton Eagles 20:67
2 Up and Running 19:93
3 Trigger Happy Pals 20:46
4 Dukes Inbetweeners 19:55
5 Two Bridge Turbo's 20:40
6 Bristol Ball-istic Bombers 21:22
Division: 30
Judge: Dianne Halsted
Place Team Fastest Time
1 Wilmslow Coyotes 20:13
2 Hatfield Hyperdogs 20:18
3 Flash Mob 21:08
4 4x4 Evoque 21:54
5 Carnegie Carnage 19:73
6 Up and Running Rabble 21:52
Division: 31
Judge: Dave Long
Place Team Fastest Time
1 Howling 4 Balls 20:53
2 Reiver Rascals 20:67
3 Antics with Attitude 21:06
4 Doghouse Smash 'n' Grab 20:59
5 FourPaws Mixing 21:15
6 Sheffield Shooters 19:72
Division: 32
Judge: Kim Sermon
Place Team Fastest Time
1 Shawcross Minors 20:45
2 Muskerhound Myway 22:13
3 Coyote Misfits 20:86
4 Watson's Stop Time 21:67
5 Active Antics 21:75
6 Lowerdale Lucky Uns 22:10
Division: 33
Judge: Andrew Worrall
Place Team Fastest Time
1 Furbeez Furballs 20:65
2 Calverley Lord Paws 21:24
3 Just Jets 21:44
4 Infinity Surge 20:68
5 Scrumpy Gold 21:63
6 Focus Diddy's 22:54
Division: 34
Judge: Terry Pocock
Place Team Fastest Time
1 Brigg Muttley Madness 21:99
2 Scrumpy Rascals 21:20
3 Gofour Pixies 22:79
4 Hotshots Harriers 20:97
5 All4One 23:43
6 Peak Production 23:25
Division: 35
Judge: Zara Silver
Place Team Fastest Time
1 Coventry Dodgers 21:36
2 Killie Sealed with a Touch 20:91
3 Buccaroos 21:56
4 Beating Herts 21:73
5 Yorkshire Bouncers 21:18
6 Notts supanaturals 21:67
Division: 36
Judge: Rachel Short
Place Team Fastest Time
1 Lowerdale Lunatics 22:48
2 Atomic Energy 21:93
3 Up and Running Riff Raff 22:90
4 Nuneaton Cyclone 21:78
5 Crossfire Crackers 22:99
6 Little Angels 23:15
Division: 37
Judge: Caz Higginson
Place Team Fastest Time
1 Relentless Rugrats 21:48
2 Lomond Dark Destroyers 21:67
3 Ball Buster Babies 22:69
4 Blackpool Super Nova 24:93
5 FourPaws Running 22:18
6 WaggytailEnders 23:21
Division: 38
Judge: Leanne Hyde
Place Team Fastest Time
1 Geordie Heroes 22:08
2 FourPaws On The Move 23:18
3 Byte Marks 21:93
4 Midshires Mud Pack 23:44
5 Wharfedale Wombles 23:18
6 Bassett Jelly Atrics 24:17
Division: 39
Judge: Louise Perkins
Place Team Fastest Time
1 Banbury Cross Paws for a Moment 21:94
2 Underdogs Unleashed 23:12
3 Molten Muzzles 23:15
4 InnerWolf Greys 22:00
5 Doggylicious 21:58
Division: 40
Judge: Maureen Hendry
Place Team Fastest Time
1 Delta Dipsticks 22:43
2 Lomond Just Pure Whizzin 23:38
3 Cheshire Chasers 22:54
4 Wickford Wipe-Outs 23:80
5 Quantum Stride 24:00
6 Paws 8 Tumbling Monkeys 24:36
Division: 41
Judge: Andrew Short
Place Team Fastest Time
1 Wicked Wobblers 24:27
2 Kennet Kestrels 25:66
3 Doghouse Hit 'n' Run 22:57
4 Muskerhound Mutinears 24:62
5 Bristol Ball-istic Missiles 25:82
6 Monster Mayhem 21:63
Division: 42
Judge: Jason Baker
Place Team Fastest Time
1 Rainbow Reflectionz 24:04
2 Wire Springs 24:11
3 Free Wheelers 24:27
4 Trailblazers Squad 24:43
5 Nene Valley Relays 23:20
6 Flea Powderz 22:62
Division: 43
Judge: Amy Rutherford
Place Team Fastest Time
1 DogStar Desperados 24:72
2 Rovers Revolutionaries 25:22
3 Crossfire Chaos 25:87
4 South Riding Vulcans 25:25
5 Scrumpy Jacks 24:73
6 Springers 27:26
7 Brighton Ballsorts 24:89